Poradnik „Od zera do mistrza” autorstwa Przemysława Iżyckiego.
W końcu nadchodzi moment, gdy chcemy pójść jeszcze bardziej do przodu. Wieczne granie coverów już nas tak nie ekscytuje. Układamy riffy na oślep, wciąż brakuje im tego „czegoś”. Improwizowanie solówek odbywa się na zasadzie szukania dźwięków. W naszej grze brakuje przemyślenia. Co zrobić? Nic innego nie pozostaje, jak zabrać się za teorię muzyki.
Poradnik ten jest przeznaczony dla początkujących, ale także dla tych, którzy chcą uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę. Wytłumaczone są tam m.in. skale i akordy, dzięki którym nasze kompozycje i improwizacje wejdą na zupełnie nowy poziom. Nie ma tam efektu „rzucenia” na głęboką wodę. Wszystko jest wytłumaczone bardzo przystępnie.
Pierwsze rozdziały tyczą się nazewnictwa dźwięków. Dowiecie się stąd w jaki sposób umownie nazywamy poszczególne dźwięki literami alfabetu. Następny jest fragment o interwałach, czyli o odległościach pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Wszystko po to, by lepiej orientować się w muzyce. Po tej wprawce nie będą Wam straszne zagadnienia opisywane w dalszej części tego poradnika.
Wiele osób jest uprzedzonych do teorii muzyki. Nie jest to właściwe podejście. Nikt nikomu nie każe kończyć wyższej szkoły muzycznej. Teorii można jak najbardziej uczyć się w domu. Teoria muzyki w żaden sposób nie ogranicza, a jedynie rozszerza „pole widzenia”. Każdy profesjonalny muzyk korzysta z jej dobrodziejstw, a więc czemu my mamy tego nie robić? Przydaje się ona także w sytuacji, gdy potrzebujemy się dogadać my, jako gitarzyści, z saksofonistą, trębaczem, skrzypkiem, klawiszowcem itd. Nie zrozumie nas, gdy powiemy, żeby chwycił np. czwarty próg na najgrubszej strunie. Trzeba przekazać mu taką informację językiem teorii muzyki.
Dyskusja na temat poradnika i link do jego pobrania jest dostępny pod adresem http://gitarzysci.pl/poradnik-od-zera-do-mistrza-t66017.html na forum Gitarzysci.pl, gdzie możecie dyskutować na tematy związane z gitarą i muzyką.