Kto z nas nie lubi muzyki? Jest ona prawdopodobnie jedyną dziedziną sztuki, którą w różnym stopniu interesuje się każdy z nas. Nie musimy być melomanami ani muzykami by docenić walory płynące ze słuchania muzyki. Wszyscy mamy swoje ulubione utwory, wykonawców lub gatunki muzyczne, a do tego każdy z nas lubi od czasu do czasu posłuchać muzyki w celach relaksacyjnych. Poza słuchaniem dla relaksu, możemy także iść do klubu muzycznego na koncert aby rozerwać się i zintegrować z innymi osobami, co oznacza, że muzyka bez wątpienia zbliża. Jako dorośli słuchacze bardzo dobrze wiemy za co najbardziej cenimy muzykę oraz jakie sa jej zalety, jednak jak to jest z najmłodszymi? Dzieci po prostu lubią słuchać muzyki, czerpią przyjemność z dźwięków i wyczuwania rytmu, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z tego, że słuchanie muzyki pomaga w ich rozwoju intelektualnym, a także i ruchowym. Jako dorośli również często nie zdajemy sobie z tego sprawy, choć na plus należy zaliczyć fakt, że w wielu Polskich domach muzyka jest bardzo często obecna. Dlaczego muzyka kształci? Już od najmłodszych lat dzieci reagują na muzykę, a przede wszystkim na jej rytm. Choć nie są jeszcze w stanie mówić, często próbują wydawać dźwięki kiedy słyszą muzykę.
Kiedy czują rytm, starają się wykorzystać go do wykonywania prostych czynności ruchowych, a podczas kiedy są zdenerwowane, smutne lub nie mogą zasnąć, delikatne dźwięki uspokajają je i pomagają zapaść w sen. To oczywiście najprostsze przykłady dotyczące najmłodszych, kilkumiesięcznych dzieci. Im starsze dziecko, tym więcej pozytywnych aspektów muzyki można zaobserwować. W czasie kiedy dziecko chodzi, mówi i zaczyna poznawać otoczenie, zwykle zadaje bardzo dużo pytań i jest ciekawe otaczającego je świata. Jest to naturalna ciekawość prowadząca do lepszego poznania świata, która jest związana także z bardzo dużą wyobraźnia, która cechują się najmłodsi. Jeśli w domu będzie grała muzyka, dziecięca wyobraźnia będzie działała jeszcze silniej, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zadawania kolejnych pytań, a im więcej pytań, tym więcej odpowiedzi, na czym powinno nam zależeć jeśli chcemy aby pociecha miała jak największa wiedze.
Pytać można o znaczenie słów piosenki, historię muzyków lub o to jak nazywa się konkretny instrument, a jeśli dziecko zauważy, że rodzice sami interesują się muzyką, zacznie nas naśladować, dzięki czemu samo zacznie interesować się muzyką. Muzyka jest obecna podczas wielu dziecięcych zabaw w placówkach takich jak przedszkola. Mają one na celu nie tylko wnieść dodatkowy aspekt rozrywkowy, ale także poprawiają pamięć, ponieważ dzieci nieświadomie uczą się na pamięć tekstów piosenek. Ponad to, śpiewając teksty, dzieci poznają nowe słowa oraz ich znaczenia, co poprawia ich elokwencję, a także lepiej radzą sobie z wymową wielu słów, co pomaga w walce z seplenieniem lub problemami z wymową. Jeśli w domu często będzie grała muzyka, dziecko również będzie poznawało znaczenie wielu słów oraz prawdopodobnie będzie próbowało wymówić lub zaśpiewać trudniejsze z nich, ćwicząc jednocześnie wymowę. Jeśli zamierzamy puszczać muzykę w domu, warto zadbać o to by była to muzyka właściwa dla dzieci. Warto grać typowe dziecięce piosenki nie tylko ze względu na ich przyjazne dźwięki, ale głównie ze względu na teksty, które często nie są przypadkowe. Wiele piosenek takich jak na przykład „Cztery słonie” stworzonych zostało w oparciu o teksty będące krótkimi historyjkami mającymi za zadanie pobudzić dziecięcą wyobraźnię, a inne, jak na przykład „Idzie luty, kuj buty” mają za zadanie przemycić w sobie proste i przydatne informacje.
Oczywiście nie musimy się ograniczać do typowych piosenek dla dzieci, ponieważ dobrze nadadzą się takżę poważne utwory. Warto jednak zadbać o to, aby od czasu do czasu zmieniać gatunki muzyczne, ponieważ znacznie zwiększa to szansę na to, że dziecko z czasem zacznie z większym stopniu interesować się muzyką. Dobrze jest wtedy obserwować najmłodszych aby mieć pewność jakie gatunki muzyczne podobają im się najbardziej oraz dźwięki jakich instrumentów sprawiają im największą przyjemność. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy dziecko będzie chciało grać w przyszłości na instrumencie, a jeśli tak, to na jakim. To ważne, ponieważ gra na instrumencie jest o wiele bardziej kształcąca niż samo słuchanie muzyki i mowa tu nie tylko o samej muzycznej edukacji, lecz o pozytywnym wpływie na przyszłe wyniki w szkole oraz ogólną sprawność intelektualną. Jakie instrumenty muzyczne będą odpowiednie dla najmłodszych?
RYTM CZY MELODIA?
Instrumenty dla dzieci tak samo jak wszystkie inne instrumenty muzyczne możemy podzielić na dwie grupy, a mianowicie na instrumenty rytmiczne, czyli perkusyjne, oraz instrumenty za pomocą których będziemy mogli grać różnorodne melodie. Zanim wybierzemy się do sklepu muzycznego na zakupy, powinniśmy zaobserwować jaki rodzaj instrumentu ma większą szanse na zainteresowanie pociechy. Jeśli chcemy rozbudzić w dziecku pasję muzyczną i widzimy, że większą radość daje mu słuchanie dźwięków perkusji lub innych instrumentów z tej grupy, wówczas rozsądnym wyborem będzie wręczenie mu instrumentu perkusyjnego. Wśród dziecięcych instrumentów nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego instrumentu tego typu. Możemy bowiem zdecydować się na zakup niewielkich bębenków, shakerów, czy jeśli mamy taką możliwość, zakup bardziej poważnego instrumentu, takiego jak pojedynczy bęben djembe.
Gra na instrumentach perkusyjnych tego typu ma są zaletę, że zwykle nie wymagają one nauki obsługi. Nie musimy jak w przypadku gry na gitarze uczyć się podstawowych akordów, ponieważ na bębenku wystarczy po prostu wystukiwać rytm. To ważne, ponieważ choć dzieci są ciekawe z natury, to zwykle nie są zbytnio cierpliwe, dlatego gra na trudnym do opanowania instrumencie może zniechęcić pociechę do kontynuowania czynności. Niewielkie instrumenty perkusyjne są także często dostępne w bardzo przystępnych cenach i mogą być wręczone nie tyle jako instrument muzyczny, lecz także jako zabawka. Jest to o tyle ważne, że czasami jeśli sprezentujemy dziecku instrument muzyczny, może czuć się ono zobligowane do tego aby nauczyć się na nim grać, co może wywoływać presję. W przypadku zabawki nie ma mowy o presji, ponieważ dziecko będzie po prostu bawiło się, nie zdając sobie przy tym sprawy, że w rezultacie bawi się także muzyką, a to z kolei znacznie zwiększa szanse na to, aby zaczęło się ono interesować muzyką w większym stopniu. Oczywiście instrumenty perkusyjne nie są jedynymi jakie nadadzą się dla małych dzieci, ponieważ z łatwością możemy znaleźć także bardzo łatwe w obsłudze instrumenty do grania melodii, takie jak na przykład bumbumrurki, który zyskują coraz większą popularność przede wszystkim za sprawą łatwości użytkowania. Aby wydobyć dźwięk z instrumentu, wystarczy uderzyć rurką o twardą powierzchnie, lub jedną rurką o drugą, tak aby ich dźwięki ze sobą współgrały. Rurki różnią się między sobą rozmiarem, dzięki czemu każda z nich posiada inna wysokość dźwięku, a dzięki temu, że każda z nich posiada także inny kolor, dziecko bardzo szybko zacznie uczyć się podstaw muzyki, ponieważ szybko zacznie rozumieć który dźwięk jest wyższy a który niższy, dzięki przypisywaniu wysokości dźwięku do koloru rurki.
Bumbumrurki dzielą się na różne zestawy zawierające inną ilość elementów. W przypadku jeśli posiadamy jedno dziecko, możemy wybrać najmniejszy możliwy zestaw, jednak bumbumrurki sa instrumentem na którym jednocześnie może grać więcej osób, dlatego dobrym pomysłem jest wybór na tyle dużego zestawu, aby mogła na nim grać cała rodzina. Granie całą rodzina niesie wiele korzyści. Wiadomo, że jeśli na instrumencie będzie grała większa ilość osób, przyjemność i radość z tej czynności będzie znacznie większa, ponieważ zawsze wynikną z tego różne zabawne sytuacje. Warto pamiętać także o tym, że granie w grupie niesie ze sobą także bardzo duży czynnik edukacyjny, ponieważ jako rodzice sami możemy poprowadzić zabawę w taki sposób, aby dziecko nauczyło się jak najwięcej. Możemy na przykład wybrać nieskomplikowaną, dobrze znaną melodię i spróbować zagrać ją wspólnie. Jeżeli nie chcemy uczyć się jej ze słuchu lub nie wiemy jaką melodię wybrać, możemy zdecydować się na zakup poradnika skupiającego się na nauce gry na tym konkretnym instrumencie. Znajdziemy w nim bardzo proste wyjaśnienie w jaki sposób zagrać popularne melodie. Kiedy dziecko nauczy się kilku z nich, nauka kolejnych będzie o wiele łatwiejsza, ponieważ pociecha będzie już mniej więcej wiedziała która rurka jest odpowiedzialna za jaki dźwięk. Bumbumrurki są edukacyjnym instrumentem muzycznym, a największym zestawem jest zestaw przedszkolny, który doskonale sprawdza się w edukacyjnych placówkach dla dzieci. Kiedy większa grupa dzieci zacznie uczyć się grać na bumbumrurkach, wyniknie z tego wiele korzyści. Oczywiście dalej będą uczyć się podstaw muzyki, a do tego będą się ze sobą integrować, ponieważ wspólne wykonywanie tej samej czynności bardzo zbliża i pomaga budować przyjaźnie, szczególnie jeśli mówimy o grach i zabawach zespołowych.
Dzieci grając wspólnie będą spokojne, ponieważ każde z nich będzie czekało na swoją kolej by uderzyć w rurkę, ponieważ gdyby wszystkie zaczęły grać w tym samym czasie, muzyka przerodziłaby się w chaos. Tym samym dzieci będą spokojne i będą uczyć się opanowania i cierpliwości. Ważne jest także to, że bumbumrurki są złożone z bardzo podobnych elementów, więc dzieci nie będą ich sobie nawzajem zazdrościć, dzięki czemu będzie można uniknąć wielu niepotrzebnych spięć. Gra na bumbumrurkach może być prowadzona jako typowa lekcja lub zabawa zawierająca w sobie czynnik edukacyjny. Dzieci mogą się podzielić na dwie grupy, a mianowicie na sekcję rytmiczną i melodyczną. Wówczas będą uczyć się współpracy i będzie można łatwo zaobserwować które z nich preferuje daną funkcję. Z czasem mogą zamieniać się zadaniami, przechodząc z jednej sekcji do drugiej, a w ten sposób docenia prace jaką musiały wcześniej wykonać ich koleżanki i koledzy. Instrumenty dla dzieci zwykle tworzone sa w taki sposób, aby były łatwe w obsłudze i po prostu niosły radość. Nie powinniśmy więc zmuszać dziecka do nauki gry, ponieważ to może zniechęcić je do dalszych prób. Niezależnie czy mówimy o kilkulatku grającym na bębenku czy dorosłym, profesjonalnym gitarzyście, obie te osoby powinna łączyć zwyczajna radość z gry na instrumencie.